Podmienky adopcie

Ako postupovať, ak sa rozhodnete pre adopciu psíka z nášho útulku:

Prídete do útulku v čase od 9 do 12. hod - cez týždeň alebo od 9 do 11. hod cez víkend a vyberiete si psíka, samozrejme Vám ochotne poradíme a odporučíme, aký psík by bol podľa Vašich predstáv pre Vás najvhodnejší.
Pred adopciou sa vypisuje krátky dotazník, v ktorom zisťujeme niečo viac o danom človeku.

Dotazník pre záujemcu na stiahnutie TU

Následne sa podpisuje adopčná zmluva a nakoniec sa platí adopčný poplatok 70 - 80 euro, podľa veľkosti psíka, ktorý zahŕňa kompletné očkovanie, odčervenie psíka a kastráciu, ktorá je povinná (suma závisí od pohlavia a veľkosti psíka).


Adopčnú zmluvu si môžte prečítať tu:
Prineste si so sebou aj obojok a vodítko!!!

Nie je našou povinnosťou vydať psíka každému záujemcovi o adopciu. Ide nám predovšetkým o to, aby sa psík dostal už len do lepších podmienok, aké má v útulku. Psík teda nemôže byť v žiadnom prípade držaný na reťazi, prípadne stále zatvorený v koterci. Potrebuje dostatok pohybu a aktivít, spoločnosť a starostlivosť.


V PRÍPADE NEDODRŽANIA POTRIEB ZVIERAŤA BUDE PSÍK ZÁUJEMCOVI ODOBRANÝ! V PRÍPADE ZÁVAŽNEJŠIEHO TÝRANIA BUDE NA NEZODPOVEDNÉHO MAJITEĽA PODANÉ TRESTNÉ OZNÁMENIE!!!

Sme veľmi radi, že pretrváva záujem o adopcie opustených psíkov. Niekedy sa však stretávame so situáciou, kedy sa záujemcovia o adopciu pozastavujú nad adopčným poplatkom. Preto sme sa rozhodli poskytnúť presnejšie informácie o podmienkach adopcie. Adopciou získate priateľa na život a na smrť, ktorý vás nikdy nezradí, ale!


Je nevyhnutné uvedomiť si, že zobrať si zvieratko z útulku je zodpovednosť, novému členovi rodiny sa treba aj prispôsobiť, najmä, keď máte psíka v byte. Každý pes je iný, má svoju povahu a potreby biologické a sociálne: treba mu zabezpečiť správnu stravu, naučiť ho požadovanému správaniu, venčiť ho, cvičiť. Vy chcete ráno spať, ale váš psík potrebuje ísť von, večer chcete pozerať televízor, ale váš psík potrebuje ísť opäť von. Keď je aktívny, treba mu aktívny pohyb umožniť, inak vám aktívne „poupratuje“. Chcete ísť na dovolenku, vzniká problém: čo so psom, kým sa nevrátime. Ak nemáte dobrých a spoľahlivých priateľov a v hoteli pre psov ste nezohnali miesto , vyhodíte ho?


Ak uvažujete o tom, že pes bude len zatvorený v koterci, alebo len priviazaný na reťazi, nerozhodli ste sa správne. Aj strážny pes musí mať pohyb. Na toto všetko treba myslieť, keď sa rozhodujeme, či si psíka adoptujeme. Jedna z možností je adopcia na diaľku, keď si psíka v útulku vyberiete, nezoberiete si ho domov, ale môžete ho podporiť jedlom, prispejete na liečbu, alebo očkovanie, prípadne ho prídete vyvenčiť v čase, keď sú v útulku pracovníčky. Pri adopcii vám personál položí niekoľko otázok. Nie je to preto, že vás chceme šikanovať. Za psov v útulku je zodpovedný personál. Snažíme sa zistiť, či nádejný adoptívny „rodič“ počíta s prípadnými problémami, ktoré vyplývajú so starostlivosti o psa, najmä, ak žiadneho psa ešte nemal. Nie každý, kto si psa chce adoptovať, môže byť vhodným majiteľom. Slovenské zákony psa a iné zvieratá považujú za vec. Vec nie je živý tvor, ale pes áno, má svoje potreby, chce mať niekoho rád, je smutný, keď ho ľudia sklamú, trpí rovnako ako všetky živé tvory.


Každý pes, ktorý je do útulku prijatý, musí byť odčervený, odblšený, zaočkovaný a sterilizovaný a označený čipom.Tieto výdavky môžu byť až 150 – 200 Eur. Sú to výdavky platené zo zdrojov občianskeho združenia a finančnými zdrojmi združenia sú príspevky podporovateľov. Adopčným poplatkom sa výdavky nepokryjú, je to vlastne „manipulačný poplatok“, alebo finančná podpora pre opustených psov.


Určite vás nechceme od adopcie psíka odhovoriť. Je to vážne rozhodnutie: pes ovplyvní život celej rodiny, prinesie vám veľa radosti, ale niekedy aj starosti. A nezabudnite: pes nie je vhodný darček.


RADA Oz ČIERNOUŠKO